Reportaż - prawdziwe momenty pełne emocji...

REPORTAŻ

Na czym polega?

Reportaż fotograficzny to nic innego jak udokumentowanie przebiegu ważnego w Waszym życiu wydarzenia. Z takim rodzajem fotografii zetknęliście się np. podczas swojego ślubu. Priorytetem w tego rodzaju fotografii jest uchwycenie dobrego momentu, który obrazuje fragment pewnej historii. W zdjęciach tych estetyka planu, czy wygląd osoby fotografowanej nie jest najistotniejszy. Jeśli więc nasze dziecko ucieszy się na widok prezentu, a w tle będziemy mieć lekki bałagan to nie możemy powiedzieć „STOP!”. Tego momentu nie będzie dało się później powtórzyć a nasze dziecko drugi raz nie popatrzy na nas wzrokiem pełnym emocji. Te chwile, których cierpliwie wyczekuję są nie do odtworzenia.

"staram się nie wpływać na przebieg wydarzeń a jedynie je obserwować, przewidywać i sfotografować najlepiej jak to możliwe..."

Reportaż nie polega też na inwentaryzowaniu osób, które uczestniczą w wydarzeniu. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy nasi goście siedzą przy stole i spożywają posiłek. Ten moment nie jest dobry do fotografowania. Natomiast gdy nasi goście zaczną opowiadać sobie zabawne historie z przeszłości i pojawi nam się salwa śmiechu to dla mnie będzie to idealna chwila do sfotografowania tej części wydarzenia. Wybór odpowiednich momentów jest częścią pracy reportażysty i to na czym się skupiam to właśnie ich szukanie. Mogą to być gesty, emocje wymalowane na twarzy czy sytuacja, która o czymś nam opowiada.

Jedno zdjęcie nie jest w stanie opowiedzieć nam całej historii, dlatego te bliższe, dalsze kadry, detale wraz z wydarzeniami stworzą nam fotorelację, czyli reportaż. Charakterystyczny dla reportażu jest fakt, że nie są to zdjęcia pozowane, czy udawane. Jako fotograf staram się nie wpływać na przebieg wydarzeń a jedynie je obserwować, przewidywać i sfotografować najlepiej jak to możliwe. To na co daję sobie przestrzeń do ingerencji to światło. Zgaszę je jeśli negatywnie wpływa na obraz fotografii i podpowiem, w którym miejscu zdjęcia pod tym względem mogą wyglądać lepiej. Nie jest to jednak ważniejsze, niż MOMENT.

"Dzieci... niczego nie udają, są naturalne, tak jak naturalny jest fotoreportaż..."

Chociaż w mojej pracy podczas wykonywania reportażu nie reżyseruję wydarzeń to zostawiam miejsce na ważne zdjęcie grupowe z rodziną. Wiem, jak trudno jest zebrać wszystkich w tym samym miejscu i czasie, więc zawsze staram się wykonać kilka fotografii grupowych „do ramki”. Dzięki temu później znowu mogę skupić się na poszukiwaniu momentów, gestów i emocji niezbędnych do opowiedzenia Waszej Prostej Historii… :)

Reportaż jest moją ulubioną dziedziną fotografii. Uwielbiam w nim tą naturalność i prawdziwość wydarzeń przez co treść zdjęcia jest nie tylko atrakcyjna wizualnie ale przede wszystkim bogata w wartość sentymentalną. Jeśli w tej fotografowanej przez mnie historii pojawiają się dzieci, to już w ogóle jest super. Dzieci są wdzięczne do fotografowania, prawdziwe, niczego nie udają, są naturalne, tak jak naturalny jest przecież fotoreportaż.
Przed zleceniem staram się porozmawiać z klientami o szczegółach wydarzenia. To pomaga mi lepiej przygotować się do pracy i zwiększa szansę na uchwycenie konkretnej sytuacji w najlepszym czasie. Zachęcam więc zawsze do spotkania, na którym poznamy się, porozmawiamy o tym, na czym Wam zależy, jak pracuję i czego możemy się spodziewać. Jeśli mój styl i sposób pracy Wam będzie odpowiadał, podpiszemy umowę 🙂

Reportaż fotograficzny

Zapoznaj się z ofertą tej usługi

Naturalne zdjęcia i uchwycone na nich momenty prawdziwych wydarzeń będą wspaniałą pamiątka dla Was i kolejnych pokoleń Waszej rodziny.

OSTATNIE REALIZACJE

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

Chętnie odpowiem na każde Twoje pytanie i porozmawiam na temat Twojej wymarzonej sesji lub ważnego w życiu dnia, z którego chcielibyście mieć pamiątkowe fotografie. Do usłyszenia i do zobaczenia! :)

MARTA JANKOWSKA
@: marta.jankowska098@gmail.com
tel.: 881 920 425