Zbliża się ważne wydarzenie w życiu Twojej rodziny i zastanawiasz się, czy fotograf na urodziny lub inną niewielką imprezę to dobry pomysł? Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu od razu zdecydujesz się na to bez żadnych wątpliwości.

Dlaczego warto powierzyć to profesjonaliście?

Jeśli organizowałaś kiedykolwiek rodzinną imprezę to zapewne już wiesz, że przygotowanie takie przyjęcia oznacza bardzo dużo pracy a przy małych dzieciach jest to dosyć spore wyzwanie. Zarówno planowanie takiego wydarzenia, jak i przygotowanie w dniu urodzin wszystkiego w domu, wymaga dużego zaangażowania. Ciężko w tym natłoku rożnych zadań oraz codziennych obowiązków, pomiędzy serwowaniem kolejnych dań i zabawianiem gości pamiętać jeszcze o robieniu zdjęć. Fizycznie jest to niewykonalne. Nawet jeśli przygotujesz sobie aparat i założysz, że dasz radę zrobić dzieciakom fajne, niepozowane zdjęcia to kończy się to zwykle jedną fotografią solenizanta przy torcie i może jeszcze grupowe z kolegami, jeśli uda Ci się namówić wszystkie dzieci do pozowania. Brzmi znajomo? Także jeśli chcesz swojemu dziecku sprezentować emocjonalną pamiątkę w postaci zdjęć – fotograf na urodziny to dobry pomysł.

Reportaż z dnia urodzin

Możesz przez chwilę pomyśleć : “No dobra, ale zatrudnię fotografa na urodziny żeby zrobił tylko kilka zdjęć przy torcie? Czy to ma sens?”. I tu na początek pomoże Ci zrozumienie, czym jest reportaż fotograficzny. Reportaż to taka historia, fotorelacja, którą tworzą fotografie. Oglądając te zdjęcia czujesz się jakbyś czytała książkę albo oglądała film. Każde kolejne zdjęcie opowiada dalszą część historii. Ma ona swoje rozpoczęcie i zakończenie a wszystkie fotografie razem tworzą spójną całość. W reportażu fotograficznym zdecydowaną większość zdjęć stanowią zdjęcia niepozowane, spontaniczne, przedstawiające prawdziwe zdarzenia. Wy jesteście sobą i robicie swoje a fotograf ma za zadanie sfotografować te wszystkie chwile w najlepszym możliwym momencie. I nie jest to tylko dmuchanie świeczek na torcie czy tańce… Reportaż fotograficzny to moja ulubiona dziedzina fotografii. Robię dużo zdjęć i fotografuje wszystko. Zawsze mówię moim Klientom, że to co robię jest reportażem Z DNIA urodzin, ponieważ fotografuję wszystko co dzieje się w tym czasie, kiedy z Wami jestem, a nie tylko tort. Fotografuję gości którzy wchodzą do domu, witają się pełnymi ciepła uściskami, to są momenty wręczania prezentów solenizantowi i jego reakcje, toasty, salwy śmiechu na żarty wujka, to są czasem śmiejące się dzieci a czasem płaczące. Zobaczysz też zdjęcia z kuchni, kiedy wyjmujesz z lodówki tort albo pizzę z piekarnika. Widzisz już ile jest okazji do fotografowania podczas małej rodzinnej imprezy? Wszystko zależy od kreatywności fotografa i jego pracowitości. A ja uwielbiam tworzyć i nienawidzę się nudzić.

Mała rodzinna impreza i fotograf na pokładzie?

To jest największy dylemat moich Klientów. Też pewnie zastanawiasz się jak to będzie, czy goście nie będą skrępowani moją obecnością, czy dzieci się nie rozpłaczą, i czy ten cały dzień przypadkiem nie będzie wtedy podyktowany zdjęciami. Już wszystko tłumaczę 🙂 Po pierwsze ja nie ingeruję w przebieg wydarzenia, nie reżyseruję, nikogo nie ustawiam, nie przestawiam i nie mówię co macie robić. Reportaż, jak już wiesz oznacza fotografowanie prawdziwych wydarzeń i to jest priorytet. Czasem estetyka na zdjęciu może nie być najlepsza, ale zawsze najważniejsze będą emocje na zdjęciu i dobry moment. Staram się podczas małych imprez nawiązać relacje z gośćmi, chwilę porozmawiać, poznać się z nimi, pożartować, żeby już nie być intruzem, żeby mój aparat nie stresował starszej części gości. Z dziećmi jest dużo łatwiej, one totalnie mnie ignorują. Są sobą. I to jest super.

Sesja urodzinowa na roczek vs. reportaż

Zapewne widziałaś dość często zdjęcia z sesji dzieci swoich znajomych z okazji roczku. Roczek to taka fajna okazja do zatrzymania tych chwil na fotografiach. Jednak sesja urodzinowa na roczek i reportaż z dnia urodzin to są zupełnie dwie różne usługi. Zastanów się więc, która z tych usług Cię interesuje 🙂 Podczas reportażu zwykle wykonuję zdjęcia tzw. “do ramki”. To są zdjęcia pozowane z babcią, ciocią itd. Chociaż one nie są reportażem to wiem, jak bardzo zależy Wam na takiej jednej fotografii, którą można później wydrukować i postawić w ramce, więc je robię 🙂 Jest to też kolejny atut usługi reportażu z dnia urodzin, ponieważ na sesję pozowaną raczej nie zabierzemy babci, cioci, wujka i kuzynów a na takiej imprezie, kiedy mamy wszystkich w jednym miejscu można szybko ustawić i zrobić pamiątkową fotografię. Widzisz już więc ile korzyści wniesie fotograf na urodziny.