Reportaż - prawdziwe momenty pełne emocji...

REPORTAŻ

Na czym polega?

Reportaż fotograficzny to nic innego jak udokumentowanie przebiegu ważnego w Waszym życiu wydarzenia. Z takim rodzajem fotografii zetknęliście się np. podczas swojego ślubu. Priorytetem w tego rodzaju fotografii jest uchwycenie dobrego momentu, który obrazuje fragment pewnej historii. W zdjęciach tych estetyka planu, czy wygląd osoby fotografowanej nie jest najistotniejszy. Jeśli więc nasze dziecko ucieszy się na widok prezentu, a w tle będziemy mieć lekki bałagan to nie możemy powiedzieć „STOP!”. Tego momentu nie będzie dało się później powtórzyć a nasze dziecko drugi raz nie popatrzy na nas wzrokiem pełnym emocji. Te chwile, których cierpliwie wyczekuję są nie do odtworzenia.

"staram się nie wpływać na przebieg wydarzeń a jedynie je obserwować, przewidywać i sfotografować najlepiej jak to możliwe..."

Reportaż nie polega też na inwentaryzowaniu osób, które uczestniczą w wydarzeniu. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy nasi goście siedzą przy stole i spożywają posiłek. Ten moment nie jest dobry do fotografowania. Natomiast gdy nasi goście zaczną opowiadać sobie zabawne historie z przeszłości i pojawi nam się salwa śmiechu to dla mnie będzie to idealna chwila do sfotografowania tej części wydarzenia. Wybór odpowiednich momentów jest częścią pracy reportażysty i to na czym się skupiam to właśnie ich szukanie. Mogą to być gesty, emocje wymalowane na twarzy czy sytuacja, która o czymś nam opowiada.

Jedno zdjęcie nie jest w stanie opowiedzieć nam całej historii, dlatego te bliższe, dalsze kadry, detale wraz z wydarzeniami stworzą nam fotorelację, czyli reportaż. Charakterystyczny dla reportażu jest fakt, że nie są to zdjęcia pozowane, czy udawane. Jako fotograf staram się nie wpływać na przebieg wydarzeń a jedynie je obserwować, przewidywać i sfotografować najlepiej jak to możliwe. To na co daję sobie przestrzeń do ingerencji to światło. Zgaszę je jeśli negatywnie wpływa na obraz fotografii i podpowiem, w którym miejscu zdjęcia pod tym względem mogą wyglądać lepiej. Nie jest to jednak ważniejsze, niż MOMENT.

fotograf na urodziny

"Dzieci... niczego nie udają, są naturalne, tak jak naturalny jest fotoreportaż..."

Chociaż w mojej pracy podczas wykonywania reportażu nie reżyseruję wydarzeń to zostawiam miejsce na ważne zdjęcie grupowe z rodziną. Wiem, jak trudno jest zebrać wszystkich w tym samym miejscu i czasie, więc zawsze staram się wykonać kilka fotografii grupowych „do ramki”. Dzięki temu później znowu mogę skupić się na poszukiwaniu momentów, gestów i emocji niezbędnych do opowiedzenia Waszej Prostej Historii… :)

Reportaż jest moją ulubioną dziedziną fotografii. Uwielbiam w nim tą naturalność i prawdziwość wydarzeń przez co treść zdjęcia jest nie tylko atrakcyjna wizualnie ale przede wszystkim bogata w wartość sentymentalną. Jeśli w tej fotografowanej przez mnie historii pojawiają się dzieci, to już w ogóle jest super. Dzieci są wdzięczne do fotografowania, prawdziwe, niczego nie udają, są naturalne, tak jak naturalny jest przecież fotoreportaż.
Przed zleceniem staram się porozmawiać z klientami o szczegółach wydarzenia. To pomaga mi lepiej przygotować się do pracy i zwiększa szansę na uchwycenie konkretnej sytuacji w najlepszym czasie. Zachęcam więc zawsze do spotkania, na którym poznamy się, porozmawiamy o tym, na czym Wam zależy, jak pracuję i czego możemy się spodziewać. Jeśli mój styl i sposób pracy Wam będzie odpowiadał, podpiszemy umowę 🙂

sesja na roczek
urodziny zdjęcia
sesja na roczek
urodziny zdjęcia
sesja na roczek
urodziny zdjęcia

Reportaż fotograficzny

Zapoznaj się z ofertą tej usługi

Naturalne zdjęcia i uchwycone na nich momenty prawdziwych wydarzeń będą wspaniałą pamiątka dla Was i kolejnych pokoleń Waszej rodziny.

OSTATNIE REALIZACJE

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

Chętnie odpowiem na każde Twoje pytanie i porozmawiam na temat Twojej wymarzonej sesji lub ważnego w życiu dnia, z którego chcielibyście mieć pamiątkowe fotografie. Do usłyszenia i do zobaczenia! :)

MARTA JANKOWSKA
@: marta@proste-historie.pl
tel.: 881 920 425